Paris
London
New York
Thursday, 23 November, 2017
Last Update 14:29
09:46    |    26/08/2017

Europa League: FCSB in grupa cu Viktoria Plzen, Hapoel Beer Sheva si FC Lugano

Echipa de fotbal FCSB va debuta în Grupa G a Europa League acasă cu formația cehă Viktoria Plzen, pe 14 septembrie, de la ora 22,05, potrivit programului publicat de site-ul UEFA după tragerea la sorți de la Monaco.

În celălalt meci al grupei, la aceeași dată va avea loc partida Hapoel Beer-Sheva FC — FC Lugano.

FCSB va juca apoi în deplasare cu elvețienii de la Lugano, pe 28 septembrie (20,00, ora României), celălalt meci al etapei a doua fiind Viktoria Plzen — Hapoel Beer-Sheva.

Vicecampioana României va juca al doilea meci consecutiv în deplasare, pe 19 octombrie (ora 20,00), cu campioana Israelului, Hapoel Beer-Sheva, în timp ce FC Lugano va primi replica cehilor de la Viktoria Plzen.

FCSB va juca apoi revanșa cu Hapoel, la București, în data de 2 noiembrie (22,05), iar Viktoria Plzen o va întâlni pe FC Lugano.

În penultima etapă, programată pe 23 noiembrie (20,00), FCSB va juca la Plzen, iar Hapoel la Lugano.

În ultima etapă, pe 7 decembrie (22,05), FCSB va juca pe Arena Națională cu Lugano, iar Hapoel Beer-Sheva cu Viktoria Plzen.

Primele două clasate în grupă se califică în șaisprezecimile de finală ale competiției (15 ;i 22 februarie 2018).

Tabloul complet al fazei grupelor

Grupa A: Villarreal (Spania), Maccabi Tel Aviv (Israel), Astana (Kazahstan), Slavia Praga (Cehia)

Grupa B: Dinamo Kiev (Ucraina), Young Boys Berna (Elveția), Partizan Belgrad (Serbia), Skenderbeu (Albania)

Grupa C: Sporting Braga (Portugalia), Ludogoreț (Bulgaria), Hoffenheim (Germania), Istanbul Bașakșehir (Turcia)

Grupa D: AC Milan (Italia), Austria Viena (Austria), HNK Rijeka (Croația), AEK Atena (Grecia)

Grupa E: Olympique Lyon (Franța), Everton (Anglia), Atalanta Bergamo (Italia), Apollon Limassol (Cipru)

Grupa F: FC Copenhaga (Danemarca), Lokomotiv Moscova (Rusia), Sheriff Tiraspol (Republica Moldova), Fastav Zlin (Cehia)

Grupa G: Viktoria Plzen (Cehia), FCSB (România), Hapoel Beer Sheva (Israel), FC Lugano (Elveția)

Grupa H: Arsenal (Anglia), BATE Borisov (Belarus), FC Koln (Germania), Steaua Roșie Belgrad (Serbia)

Grupa I: Salzburg (Austria), Olympique Marseille (Franța), Vitoria Guimaraes (Portugalia), Konyaspor (Turcia)

Grupa J: Athletic Bilbao (Spania), Hertha Berlin (Germania), Zoria Lugansk (Ucraina), Ostersund (Suedia)

Grupa K: Lazio Roma (Italia), Nice (Franța), Zulte Waregem (Belgia), Vitesse Arnhem (Olanda)

Grupa L: Zenit Sankt Petersburg (Rusia), Real Sociedad (Spania), Rosenborg (Norvegia), Vardar Skopje (Macedonia)

Meciurile din faza grupelor Europa League se vor desfășura între 14 septembrie și 7 decembrie. Finala competiției va avea loc pe 16 mai 2018, în orașul francez Lyon.

 
Banner
 
 
Confesiuni Jurnalistice
cu George Grigoriu
Banner
 
 
 
 
ipv6 ready